Zoek bijvoorbeeld naar een activiteit of pagina

Begin maart 2025 presenteert het LKCA de nieuwe cultuurcoach profielen. In dit artikel geven we een beknopte update over wat je kunt verwachten. De definitieve presentatie en exacte inhoud van de profielen volgen binnenkort.

Helderheid over het profiel van de cultuurcoach

In veel gemeentes bestaat onduidelijkheid over het functieprofiel van de cultuurcoach. Dit betreft zowel de inhoud van de functie als de bijbehorende salariëring en doorgroeimogelijkheden voor een cultuurcoach. De functie kent verschillende benamingen, maar het gaat hier om de FTE’s die binnen de Brede SPUK-regeling worden ingezet voor cultuur.

Om hier helderheid in te scheppen, heeft het Rijk het LKCA de opdracht gegeven om eenduidige cultuurcoach profielen te ontwikkelen. Deze profielen moeten aansluiten bij een uniforme salarisschaal en vergelijkbaar zijn met de functieprofielen van de buurtsportcoach binnen de Brede SPUK. Voor deze opdracht heeft het LKCA samengewerkt met HR-specialist EVZ.

Van werksessies tot toetsingIxeg Waxie Fotograaf: Roos Pierson

Van werksessies tot toetsing

Om tot de nieuwe cultuurcoach profielen te komen, is een zorgvuldig proces doorlopen:

  • Werksessies: Eind 2024 zijn werksessies georganiseerd met professionals uit het veld, afkomstig uit diverse regio’s. Hierin is een eerste opzet geformuleerd.
  • Resultaten: Dit traject resulteerde in een competentieprofiel met drie functieniveaus, zes inhoudelijke labels en een leeswijzer.
  • Toetsing: Begin 2025 zijn deze uitkomsten getoetst in een klankbordgroep.
  • Publicatie: De definitieve profielen worden in maart 2025 gepubliceerd.

De nieuwe cultuurcoach profielen

De drie nieuwe niveau's 

Het competentieprofiel onderscheidt drie functieniveaus, waarbij taken en verantwoordelijkheden zijn gekoppeld aan kerncompetenties zoals samenwerken, resultaatgerichtheid, omgevingsbewustzijn, voortgang bewaken, coachen en conceptueel denken. De profielen zijn als volgt ingedeeld:

  • Cultuurcoach I: Voert bestaande activiteiten uit en onderhoudt het netwerk.
  • Cultuurcoach II: Initieert nieuwe activiteiten, breidt het netwerk uit en blijft op de hoogte van nieuwe ontwikkelingen.
  • Cultuurcoach III: Heeft een coachende en strategische rol, vaak als teamleider in stedelijke gebieden.

Vijf labels

Om de inhoud van de functie van cultuurcoach verder te duiden, zijn vijf labels gedefinieerd. Deze helpen gemeentes bij het bepalen van de inzet van hun FTE’s en voorkomen een te brede taakomschrijving met onrealistische verwachtingen. De labels zijn:

  • Educatie
  • Amateurkunst / Cultuurbeoefening in de vrije tijd
  • Talentontwikkeling
  • Clubkadercoach
  • Zorg en welzijn

Een voorbeeld van hoe een functie kan worden vormgegeven door middel van de labels volgt binnenkort wanneer de profielen worden gepubliceerd. 

Leeswijzer Fotograaf: Almicheal Fraay

Leeswijzer

De herijking van de cultuurcoach profielen heeft geen bindende consequenties. Gemeentes kunnen het document gebruiken als handvat voor de invulling van de functie. Voor gemeentes waar de cultuurcoach al goed functioneert, biedt het document minder meerwaarde. Daarnaast ondersteunt het bij de evaluatie van cultuurcoaches en de beschikbare FTE’s. Dit alles wordt nader toegelicht in de leeswijzer.

Heb je nog vragen?

De nieuwe profielen worden in maart 2025 gepubliceerd. Op dit moment werkt Kunstloc Brabant samen met het LKCA aan de beste manier om deze informatie te communiceren. Heb je vragen of wil je meedenken? Neem dan contact met ons op!